Krok do tmavé noci

Krok do tmavé noci

Autor: Miloš Doležal
Běžná cena: 499 Kč
Naše cena: 440 Kč

Kam zmizel tajemný číhošťský oltářní křížek? Co měl Josef Toufar při únosu StB u sebe v kapsách? Jaký je životní příběh knězova spoluvraha, estébáka Ladislava Máchy? Jak se v Číhošti filmovalo a kdo v propagandistickém filmu vystupoval na kazatelnu? Za jakých okolností se na půdě číhošťské fary našla část písemné pozůstalosti Josefa Toufara? Jak probíhala exhumace ostatků umučeného kněze, následné zkoumání v pražském Národním muzeu a analýza DNA? Otázky, na které hledá odpověď nová kniha Miloše Doležala Krok do tmavé noci.
Chci si koupit

Vrátíme se do otcovské náruče

Vrátíme se do otcovské náruče

Autor: Miloš Doležal
Běžná cena: 89 Kč
Naše cena: 70 Kč

Kniha přináší dosud neznámé texty P. Josefa Toufara (1902-1950), čihošťského faráře umučeného komunistickou Státní bezpečností, které pronesl v posledním půlroce svého života. Doprovází je zasvěcený životopis a příběh exhumace jeho ostatků z pera Miloše Doležala, dále krátké texty historika a kněze Tomáše Petráčka a architekta Norberta Schmidta. V knize jsou publikovány dosud neznámé archivní fotografie. Vydáno u příležitosti slavnostního uložení ostatků P. Josefa Toufara v Číhošti 12.července 2015.

Chci si koupit

Jako bychom dnes zemřít měli

Jako bychom dnes zemřít měli

Autor: Miloš Doležal
Běžná cena: 299 Kč
Naše cena: 240 Kč

Advent 1949, zasněžená mrazivá Vysočina, nedělní dopoledne 11. prosince. V malém kostele v Číhošti se při kázání sedmačtyřicetiletého P. Josefa Toufara třikrát zakýval dřevěný oltářní křížek a zůstal zkroucen a vychýlen mimo těžiště. Pohyb křížku vidělo dvacet svědků. Následně se do rozbíhajícího církevního objasňování vlomila komunistická Státní bezpečnost. P. Toufar byl zatčen, unesen a mučením jej příslušníci StB nutili lživě doznat, že vše podvodně sestrojil. Toufarova mučednická smrt zhatila připravovaný inscenovaný monstrproces, ... Advent 1949, zasněžená mrazivá Vysočina, nedělní dopoledne 11. prosince. V malém kostele v Číhošti se při kázání sedmačtyřicetiletého P. Josefa Toufara třikrát zakýval dřevěný oltářní křížek a zůstal zkroucen a vychýlen mimo těžiště. Pohyb křížku vidělo dvacet svědků. Následně se do rozbíhajícího církevního objasňování vlomila komunistická Státní bezpečnost. P. Toufar byl zatčen, unesen a mučením jej příslušníci StB nutili lživě doznat, že vše podvodně sestrojil. Toufarova mučednická smrt zhatila připravovaný inscenovaný monstrproces, nezastavila však otevřený útok komunistického aparátu proti katolické církvi.
Autor této knihy se zdaleka nespokojil s tím, že by začal vypravovat životní příběh kněze Josefa Toufara (1902 až 1950) dnem jeho příjezdu do Číhoště. Dosud stál hlavní aktér příběhu stranou, nikde nebylo možné dočíst se, z jakých pocházel poměrů, co jej vedlo k rozhodnutí stát se knězem a jak dlouhá cesta vedla k vysvěcení. Základní pohnutkou k sepsání díla nebylo vyvrácení či potvrzení toho, zda se křížek skutečně v adventním čase roku 1949 tajemně zahýbal, ale naléhavá touha pochopit, kdo Josef Toufar byl a co všechno v jeho údělu předcházelo dějství poslednímu. Léta pátrání, shromažďování dokumentů, snímků i svědeckých výpovědí tvoří opěrný systém díla.
Miloš Doležal nepojímá obsáhlý životopisný portrét patera Toufara jako chladné historické pojednání, nechybí v něm bezprostřednost ani humor, a přece ani o krok neustoupí požadavku na absolutní dokumentární věrnost, každou uvedenou informaci opírá o konkrétní nálezy v archivech a osobní svědectví pamětníků.
Kniha Jako bychom dnes zemřít měli se skládá ze dvou rovnocenných částí, textové a obrazové. Vzniklý celek je také důkladně vyvedenou kronikou života jedné části Vysočiny v první polovině minulého století, krajiny, jež v sobě nese stigmata hrdinů a mučedníků. Spolu s autorem, pamětníky i fotografiemi putujeme po místech dnes zbořených, zatopených, či zjizvených necitelnými zásahy do krajinného profilu z dob komunismu. Ne náhodou říká básník a historik Zbyněk Hejda, že Miloš Doležal Vysočině vrací její paměť.

Kniha roku 2012 v anketě Lidových novin.
 


Chci si koupit

Návrat P. Josefa Toufara do Číhoště po 65 letech

Návrat P. Josefa Toufara do Číhoště po 65 letech

Editor: Miloš Doležal
Naše cena: 420 Kč

Kniha Návrat P. Josefa Toufara do Číhoště po 65 letech /ve fotografii a textech/ vypráví jedinečný příběh, který se sice odehrál v komunistické minulosti, ale jeho jisté vzkříšení, pokračování a doslovování se odehrává v naší současnosti... Kniha Návrat P. Josefa Toufara do Číhoště po 65 letech /ve fotografii a textech/ vypráví jedinečný příběh, který se sice odehrál v komunistické minulosti, ale jeho jisté vzkříšení, pokračování a doslovování se odehrává v naší současnosti.
Dokumentárně reportážní snímky českého fotografa Petra Neuberta a dalších, především Martina Andrleho, se potkávají s texty, které odkazují k místní historii, dramatickému osudu vysočinského faráře Josefa Toufara ik jeho nadějeplnému návratu po 65 letech od násilné smrti. Návratu na Vysočinu, odkud byl v lednu 1950 za tmy unesen příslušníky komunistické Státní bezpečnosti, brutálně mučen a zavražděn. Dokumentární fotografie s doprovodnými texty nás autenticky informují o dějích, u kterých nemohla být široká veřejnost přímo přítomna: o exhumaci na ďáblickém hřbitově v listopadu 2014, o antropologickému výzkumu ostatků, výrobě kovové schrány na ostatky mučedníka či budování hrobu v číhošťském kostele. A především zpravují o radostné třídenní slavnosti v Číhošti 10. – 12. července 2015, při které byl P. Toufar slavnostně pohřben, za účasti představitelů církevního a veřejného života a za mnohatisícové účasti poutníků.
Editorem knihy je Miloš Doležal a autorem úpravy knižní grafik Luboš Drtina. Kniha obsahuje texty, promluvy, reflexe, úvahy, modlitby a básně těchto autorů: kardinála Dominika Duky, královehradeckého biskupa Jana Vokála, historika P. Tomáše Petráčka, archeologa Jana Havrdy, architekta Norberta Schmidta, bývalého pražského primátora Tomáše Hudečka, Evy Vorlíčkové, Ondřeje Boháče, Slavomíra Kudláčka, Víta Slívy, Miloše Doležala a praneteře P. Toufara Jitky Cvetlerové.
Vydává Nezávislý podmelechovský spolek za přispění grantu Kraje Vysočina /Edice Vysočiny/.
 


Chci si koupit

Za

Za

Autor: Miloš Doležal
Vydal: Torst
Naše cena: 360 Kč

Soubor více než osmi desítek esejů z pera básníka, dokumentaristy a publicisty Miloše Doležala svým rozpětím, vrstevnatostí a výtečnou stylistickou úrovní vstupuje do esejisté řady nakladatelství Torst. V českém kulturně-literárním prostoru je tvorba Miloše Doležala, v níž se soustavně věnuje životním osudům postav známých, ale především těch neprávem opomíjených, výjimečná ... Soubor více než osmi desítek esejů z pera básníka, dokumentaristy a publicisty Miloše Doležala svým rozpětím, vrstevnatostí a výtečnou stylistickou úrovní vstupuje do esejisté řady nakladatelství Torst. V českém kulturně-literárním prostoru je tvorba Miloše Doležala, v níž se soustavně věnuje životním osudům postav známých, ale především těch neprávem opomíjených, výjimečná. Mezi těmi, o kterých Doležal ve svých esejích promlouvá, jsou příslušníci prvních liniích protinacistického a protikomunistického odboje, perzekvovaní zemědělci, stejně jako umlčovaní umělci, spisovatelé a básníci, kteří na sobě nesli úděl, pod kterým nejen, že neklesli, ale zachovali si morální integritu a žitým příkladem posilovali své okolí. Základnou tvorby Miloše Doležala je precizní znalost jednotlivých osudů, které přibližuje, dny trávené ve společnosti pamětníků, postupné zaznamenávání vzpomínek a poznávání domovského prostoru, výchovy, rodinných tradic i krajiny, která jejich životy spoluutvářela. V souboru nazvaném „Za“ se vydává nejen po stopách velkých hrdinů; se stejnou pozorností připomíná i přátele ze svého domovského kraje Vysočiny, ale také spisovatele polské. Společným jmenovatelem jeho textů je osobní ručení za napsané, úspornost a nebývalý záběr do mnoha oblastí, z nichž si vybírá jednotlivé postavy, které před čtenáře se svým svědectvím předstupují jako živoucí, pestrá a vnitřně pevně soudržná kronika 20. století.
 


Chci si koupit

Jízda na skle ochcanou strání

Jízda na skle ochcanou strání – druhé, rozšířené vydání

Autor: Miloš Doležal
Naše cena: 189 Kč

Básník, rozhlasový redaktor a dokumentarista Miloš Doležal (nar. 1970) se v útlé knížce s podtitulem „střepy a střepiny z městečka 70. a 80. let v Československé socialistické republice“ vrací do svého dětství na Vysočině a v cyklu miniatur, zápisků, tragikomických historek a drobných příběhů zaznamenává reálsocialismus v schizofrenických disproporcích, absurditě a banalitě. Normalizace učinila z figur figurky, starý svět dožívá kdesi na okraji, kariéristé se chopí příležitostí, výklad dějin je ve škole lživě překroucen a nad náměstím se vznáší hvězda, srp a kladivo ... Básník, rozhlasový redaktor a dokumentarista Miloš Doležal (nar. 1970) se v útlé knížce s podtitulem „střepy a střepiny z městečka 70. a 80. let v Československé socialistické republice“ vrací do svého dětství na Vysočině a v cyklu miniatur, zápisků, tragikomických historek a drobných příběhů zaznamenává reálsocialismus v schizofrenických disproporcích, absurditě a banalitě. Normalizace učinila z figur figurky, starý svět dožívá kdesi na okraji, kariéristé se chopí příležitostí, výklad dějin je ve škole lživě překroucen a nad náměstím se vznáší hvězda, srp a kladivo. V Doslovu píše básník a esejista Josef Koutvor: „Společnost 70. a 80. let se vznáší v patafyzickém vzduchoprázdnu, není usazená, a celek nepůsobí nijak malebně. Každodennost socíku byla tragikomická, groteskní, byla zkrátka k smíchu i k pláči. Doležalovy zápisky jsou expresivní, jakoby rychle vystřižené z reality a připíchnuté na nástěnku. Asi ne náhodou se jedná o univerzální dobovou formu široce rozšířené a často povinné ´lidové publicistiky´. Také Miloš Doležal pracuje s normalizační nástěnkou po svém, vystřihuje obrázky a historky a řadí je s odstupem do správných souvislostí, aby vynikla jejich absurdita a banalita. Vzpomínky na klukovská léta, jaké se obvykle píší, by asi vypadaly jinak. Shromážděný syrový materiál zápisků má sice povahu nesentimentálního dokumentu, zároveň ale nezapírá svého autora – budoucího básníka a patriota Vysočiny. Zápisky Miloše Doležala jsou vklíněny mezi jeho literární tvorbu, sbírky básní a rozhlasovou publicistiku. Tvoří svorník, bez něhož by nedržela klenba. Jsou ohlédnutím na cestě, jistou bilancí i sdělením, aby se nezapomínalo.“
 


Chci si koupit

Byla sobota 25. února..

Byla sobota 25. února...

Editor: Miloš Doležal
Naše cena: 60 Kč

Knížku – sborník „Byla sobota 25. února...“ /s podtitulem 25. února L. P. 2017 Zahrádka, Kaliště/ vydáváme k 25. únoru 2018. U příležitosti temného 70. výročí komunistického puče a násilného přeložení P. Josefa Toufara do Číhoště a současně také k výročí jeho mučednické smrti. Knížka připomíná loňské odhalení Sochy pro Josefa Toufara od akademického sochaře Olbrama Zoubka v kostele sv. Víta v Zahrádce a právě tam bude při slavnosti Toufar 48 dne 25. února poprvé veřejně prezentována a prodávána... Knížku – sborník „Byla sobota 25. února...“ /s podtitulem 25. února L. P. 2017 Zahrádka, Kaliště/ vydáváme k 25. únoru 2018. U příležitosti temného 70. výročí komunistického puče a násilného přeložení P. Josefa Toufara do Číhoště a současně také k výročí jeho mučednické smrti. Knížka připomíná loňské odhalení Sochy pro Josefa Toufara od akademického sochaře Olbrama Zoubka v kostele sv. Víta v Zahrádce a právě tam bude při slavnosti Toufar 48 dne 25. února poprvé veřejně prezentována a prodávána.
Součástí publikace je fotografický cyklus Aleše Formánka z loňského odhalování Zoubkovy sochy a texty, které se vztahují k osobnosti Josefa Toufara – od sochaře Olbrama Zoubka, historika umění Josefa Kroutvora, sochaře Jakuba Grece, historika a teologa Tomáše Petráčka, kněze a překladatele Zdeňka Jančaříka, předsedy našeho spolku Jana Kárníka a básníka Miloše Doležala, který je také editorem celého svazku. Graficky knihu upravil Luboš Drtina a sborník doplňují i archivní fotografie. Zoubkova Socha pro Josefa Toufara byla jeho poslední prací a tak je tento sborník také skromnou poctou jeho dílu.
 


Chci si koupit

Neklidný zadek mě pálí

Neklidný zadek mě pálí

Autor: Zdeněk Matěj Kuděj
Naše cena: 350 Kč

Literární návrat velkého tuláka. Neznámé a dosud nevydané texty. Vzpomínky na kumpána Jaroslava Haška. Povídky z protektorátní Vysočiny. Křivolaké veršovánky. Potutelně ironický úsměv, odřený kožený kabát, podkolenky, kožené okované boty, pevná hůl. A na zádech batoh a v něm buď houby nebo bačkory a holení. Tak rázoval českomoravskou krajinou Zdeněk Matěj Kuděj (1881-1955), povídkář, veršotepec, herec bramborového divadla, překladatel Burroughsova Tarzana, redaktor, houbař, lékárenský praktikant, čistič střev na jatkách, myč nádobí v New Yorku, farmář v Kanadě, vězeň carské policie v Kyjevě. Celoživotní mimoběžec a outsider, který se do čítanek nemohl vejít. Nikdy se také neztotožnil s žádnou politickou ideologií, nacismus i komunismus mu byly odporné. Nejvíce toužil po svobodné nezávislosti. Editor knihy Miloš Doležal dohledal ve státních i soukromých archivech řadu Kudějových neznámých rukopisů a sestavil z nich pestrý celek. Jeho součástí jsou vtipné veršované říkanky, ironické šlehy a melancholická povzdechnutí. Kudějovy povídky psané v čase protektorátního temna na Vysočině, jejichž hrdiny jsou životem i podnebím odření lidé, zakouřené hospody i krajina. A především dosud nezveřejněné Kudějovy barvité vzpomínky na přítele a kumpána Jaroslava Haška. Knihu graficky upravil Luboš Drtina a ilustracemi doprovodil výtvarník a sochař Jakub Grec.
 


Chci si koupit

KŘIŽNÁ STUDÁNKA

KŘIŽNÁ STUDÁNKA

Autor: Miloš Doležal
Naše cena: 150 Kč

příběhy léčivého místa v nitru Vysočiny
(s kázáním P. Josefa Toufara)
Jsou v českých zemích mnohá slavnější i starší poutní místa. Poutní místo Křižná studánka u Horní Paseky na Vysočině s kaplí Nejsvětější Trojice, pramenem léčivé vody a prastarými lipami je pravý opak – skromné, nenápadné, prosté, skryté. A přeci tento jedinečný lesní interiér přitahuje poutníky, toužící po občerstvení a posile. Ono místo v sobě nese zvláštní fluidum. Je také spojeno s působením P. Josefa Toufara (1902 – 1950), jedné z prvních obětí komunistického teroru u nás (součástí publikace je Toufarovo kázání, pronesené v r. 1946 právě u Křižné studánky) a dalších zajímavých osobností české kultury – s prof. Karlem Vránou, opatem Vítem Tajovským, P. Josefem Němcem a dalšími. Knížku doprovází na sedmdesát, převážně archivních fotografií. U příležitosti 150. výročí postavení zděné kaple vydal v létě 2018 za podpory obce Horní Paseka Nezávislý Podmelechovský spolek.  


Chci si koupit

Pepito (ne)plivej

Pepito (ne)plivej

Sepsal: Miloš Doležal
Nakreslil: Jakub Grec
Naše cena: 310 Kč

Ukázka:
Psal se rok 1945, bylo po hrozné válce. Prezident Beneš se vrátil do Prahy i na stěnu naší třídy místo Hitlera. Podél silnic trčela ve škarpách nepojízdná vojenská auta. Na čerstvých hrobech padlých plápolaly svíčky a na stromech dozrávaly první třešně. A tehdy jsme ji poprvé uviděli. Byla zvědavá. Vtipná. A tvrdohlavá. Vyzvala nás na společnou cestu.
Červen 1945. Válka skončila a krajinou táhne podivné procesí – skauti ve stejnokrojích vedou (a jeden se veze) velblouda dvouhrbého, přesněji velbloudici, které říkají Pepito. Zastaví, když se spustí dešťová přeháňka. U kandelábru velbloudici přiváží, nechají ji popásat a sami si vlezou do kabiny opuštěného vojenského náklaďáku. Když se déšť přežene, vyrazí dál. Před nimi je ještě dlouhá cesta a řada úsměvných epizod. Skutečný příběh z času, kdy nastalo období obnovování nové republiky, se odehrává mezi Vysočinou a Prahou. Skupina skautů z Havlíčkova Brodu našla v lesích zatoulanou velbloudici a jak velí jedno ze skautských přikázání – rozhodli se jí pomoci. A tak vznikla fenomenální akce na záchranu exotického zvířete. Cesta velbloudice a skautů trvala týden. Na trase Havlíčkův Brod - Golčův Jeníkov - Čáslav - Kutná Hora - Kolín - Úvaly až do pražské Zoo. A jako malí skauti se záchrany zvířete účastnily pozdější výrazné osobnosti – literární historik Jaroslav Med, filmový režisér Miloš Forman, odpůrce komunistického režimu Roman Bubák a další. Kniha Pepito (ne)plivej! je beletristickým zpracováním tohoto příběhu. Autor Miloš Doležal po archivním výzkumu a setkávání s pamětníky napsal text, sestavený z krátkých kapitol-zastavení, ve kterých se „potkává“ putování skautsko-velbloudí družiny, český venkov, bizarní i dramatické situace, vzájemné hovory, sen-horor, dozvuky války, opilí osvoboditelé, skautská družba s obyvateli, poválečná Praha… Součástí knihy jsou jedinečné archivní fotografie ze skautské cesty a ilustrace současného výtvarníka mladší generace Jakuba Grece. Knihu typograficky upravil Luboš Drtina.  


Chci si koupit

Krok do tmavé noci
Krok do tmavé noci
počet kusů:
cena: 0 Kč
Vrátíme se do otcovské náruče
Vrátíme se do otcovské náruče
počet kusů:
cena: 0 Kč
Jako bychom dnes zemřít měli
Jako bychom dnes zemřít měli
počet kusů:
cena: 0 Kč
Návrat P. Josefa Toufara do Číhoště po 65 letech
Návrat P. Josefa Toufara do Číhoště po 65 letech
počet kusů:
cena: 0 Kč
Za
Za
počet kusů:
cena: 0 Kč
Jízda na skle ochcanou strání
Jízda na skle ochcanou strání – druhé, rozšířené vydání
počet kusů:
cena: 0 Kč
Byla sobota 25. února...
Byla sobota 25. února...
počet kusů:
cena: 0 Kč
Neklidný zadek mě pálí
Neklidný zadek mě pálí
počet kusů:
cena: 0 Kč
KŘIŽNÁ STUDÁNKA
KŘIŽNÁ STUDÁNKA
počet kusů:
cena: 0 Kč
Pepito (ne)plivej
Pepito (ne)plivej
počet kusů:
cena: 0 Kč
Cena celkem: 0 Kč

Doprava a platba

Způsob dopravy:

Osobní odběr na adrese:
    Na Kovárně 1, 101 00 Praha 10 (WME Data a.s.)

Způsob platby:

Doručovací údaje

Osobní údaje: