Vzpomínková akce v Kobylím dole u Kožlí - 24. ledna 2015

70. výročí smrti Karla Pulce aneb Minulost s námi žije.
Jihočech rodem, kterému se Vysočina stala osudem. Poručík a lesní správce Karel Pulec. Bylo mu 31 let, když se jako aktivní protinacistický odbojář ocitl s dalšími druhy v léčce konfidenta gestapa Bušty a padl v přestřelce 27. ledna 1945 - tedy právě před sedmi desítkami let. V poslední válečné zimě. Stalo se to nedaleko Ledče nad Sázavou, v údolí mezi Kožlou a Zahrádkou, které nese tajemné jméno Kobylí důl. Obklopen lesem, stával tam Tomků mlýn a údolí protínala úzká silnice.  Po válce, kdy si tam tisíce lidí připomínaly na slavnosti mrtvé odbojáře (vedle Pulce také J. Pipka a B. Klucha z Dolních Pasek) a odhalovali jim pamětní desku, došlo k neobyčejné tragédii. Čestná partyzánská jednotka salvou přestřelila drát vysokého napětí, který spadl do davu a usmrtil osm lidí. Příběhy tohoto místa se staly tichým mementem, ale v průběhu let značně zkresleným. Navíc místo pokryla voda přehrady jako symbol zapomnění. Tři brožurky, které o tomto místě dosud vyšly, zdaleka nepostihují celek a mnohá závažná fakta obcházejí či překrucují.
Podmelechovský spolek a setkání zájemců
    Pro připomenutí všech obětí v Kobylím dole se u příležitosti 70. výročí hrdinské smrti por. Pulce a jeho druhů rozhodlo Nezávislý podmelechovský spolek (i při vědomí, že místní samosprávy nic k uctění kulatého výročí smrti těchto našich vlastenců nepřipravuje) uspořádat vzpomínkovou akci. Proběhla 24. ledna 2015 v Kožlí.  Opěrným bodem se stal hostinec U Pechů, jehož majitel velkoryse poskytl své prostory bezmála stovce hostů. Mezi nimi byli pamětníci událostí – např. matematik a bývalý ministr školství prof. Petr Vopěnka, badatel dr. Miroslav Vostatek, svědek Pulcova příjezdu pan Pecha, příbuzní zastřelených odbojářů, návštěvníci z Liberce, Prahy, Benešova, Českých Budějovic atp.  Na vzpomínkové slavnosti také byli přítomni novináři, kteří o ní referovali – ČTK, MF Dnes, Český rozhlas či Havlíčkobrodský deník.
Rekonstrukce i bohoslužba na břehu
Nejdříve předseda spolku Jan Kárník uvedl přítomné do programu i děje, poté se pouštěl rozhlasový dokument o příbězích Kobylího dolu a promítaly desítky archivních snímků, vůbec poprvé zveřejněných a teprve nedávno nalezených – např. ze života Karla Pulce či konfidenta gestapa Bohuslava Bušty. Následoval pěší přesun na osudová místa, rekonstrukce příjezdu por. Pulce, přestřelky a zastřelení odbojářů (hráli Martin Veleta, Jan Kárník, Slávek Bělohradský, Antonín Doležal, František Vebr, Václav Vorlíček). Po sugestivní bohoslužbě, sloužené P. J. J. Medem na břehu přehrady (čtení a přímluv se zhostila herečka Jana Franková, politička Eva Vorlíčková a fotografka Markéta Dobalová) mnozí účastníci položili květiny na místa smrti a přesunuli se do Kožlí, kde pokračovalo promítání archivních fotografií, dokončení rozhlasového dokumentu a promítnutí televizního pořadu o poválečné tragédii. Vzpomínky pamětníků završily pestré odpoledne, kterému vévodil fotografický portrét vzácného muže a nepatetického hrdiny našeho kraje Karla Pulce i jeho osobní předměty – předválečná uniforma, vyznamenání i sportovní poháry.  Zamrzela jen absence představitelů místních samospráv.
    Dnes je Kobylí důl zatopen přehradou Želivky, tragické místo zmizelo v hlubině vod, ale minulost se „neutopila“, žije s námi a je naší povinností nezapomínat především na své hrdiny a statečné. Neboť jen tak, z poučení historií, je možné chápat přítomnost.
Miloš Doležal